Pomiń nawigację
Blog

Upcykling - transformacja odpadów

Wycinając projekty - ręcznie, na frezarce CNC czy też na laserze - najczęściej zostają nam resztki materiału, które trafiają do kosza. Jednak nie zawsze 🙂 Co można zrobić z poprodukcyjnymi odpadami? 

Upcykling to forma przetwarzania odpadów, która niepotrzebnym rzeczom dodaje nowej wartości. W odróżnieniu od recyclingu - który polega na przetwarzaniu surowców - upcykling bazuje na wykorzystaniu danego przedmiotu (lub jego części) w nowy, kreatywny sposób. Dzięki temu, nie trafiają one na wysypisko, tylko stają się znowu użyteczne.

Dziś podzielimy się kilkoma realizacjami prosto z Fablabu! 

1. Szafka do polerowania dłut

Nasz wolontariusz, Mirek, pasjonat pracy z drewnem, postanowił stworzyć stabilne miejsce do ostrzenia dłut, umożliwiające utrzymanie ergonomicznej postawy podczas pracy. Do tego celu wykorzystał materiały, które pierwotnie miały trafić na śmietnik. Tylna ściana szafki jest wykonana z odpadu po wycinaniu wieszaków ubraniowych na frezarce CNC. Element ten wzmacnia i dociąża konstrukcję, a także stanowi miejsce do wieszania narzędzi. 

“Zwichrowane” poręcze schodowe, odpowiednio obrobione na strugarce i grubościówce, posłużyły jako nogi i elementy ramy. Blat roboczy pochodzi z szafki kuchennej - uratowany ze śmietnika. Drzwiczki szafki i szuflada zostały wykonane z odpadowych kawałków sklejki. W środku szafki niepotrzebne otwory zostały zaślepione ażurowymi outcutami cienkiej sklejki, pozostałymi po wycinaniu na ploterze laserowym. Całości dodają uroku uchwyty wykonane z odciętych kawałków bukowych nóg od krzesła, pozostałych po ich skróceniu.

2. Sorter nici

Kto odwiedził naszą pracownię szycia, ten wie, że przy wejściu, od lewej strony zawieszony jest organizer na nici. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak doszło do jego powstania. Ten praktyczny element powstał dzięki zaangażowaniu naszych wolontariuszy. Wykorzystali do tego celu  materiał odpadowy po wycinaniu na frezarce CNC. Po drobnej obróbce, dodaniu elementów konstrukcyjnych umożliwiających zamocowanie go na ścianie, oraz zamontowaniu patyczków na szpule, stał się idealnym systemem do przechowywania nici! Nie tylko ozdabia ścianę w pracowni, ale także pomaga utrzymać porządek w szpulach.

3. Plecak z banerów

Część z Was zapewne pamięta warsztaty z szycia plecaków z banerów reklamowych. To był pomysł naszej edukatorki, Gosi, która postanowiła wykorzystać nieużywane już materiały. Banery można łatwo zdobyć w różnych miejscach, np. w drukarniach, gdzie stają się zwykłym odpadem. W FabLabie zyskały one jednak drugie życie! Plecaki z banerów powstały podczas warsztatów "Maker Woman". Podczas  trzygodzinnego spotkania uczestniczki nauczyły się podstaw obsługi maszyn do szycia oraz miały okazję stworzyć unikalne plecaki.

4. Obrazy

Innym pomysłem na wykorzystanie niepotrzebnych elementów jest projekt mozaiki z odpadów z wycinania w cienkim fornirze, który został zrealizowany podczas jednego z naszych warsztatów. Kolejną wersją tego projektu jest obraz stworzony z cienkich odpadów z wycinania na CNC

5. Półeczka

Dzięki pomysłowości jednego z naszych wolontariuszy pojawiła się półeczka wykonana z kawałków sklejki, które znalazł w koszu z odpadami z pracowni plotera laserowego. Półeczka została doskonale dopasowana do potrzeb naszego wolontariusza Maćka, zastępując zużyty już mebel. 🙂

Jak widać, pomysłów na wykorzystanie materiałów poprodukcyjnych jest mnóstwo. Wystarczy jedynie trochę czasu, pracy i wyobraźni, aby przekształcić je w użyteczne i estetyczne przedmioty.

Zachęcamy Was do podobnego podejścia w swoim zakresie - być może zużytym przedmiotom lub ich elementom można dać nowe funkcję i podarować drugie życie, ograniczając w ten sposób ilość wytwarzanych śmieci.

Witaj w FabLabie

Address

Centrum Kreatywności Targowa

ul. Targowa 56

03-733 Warszawa

Opening hours

Godziny otwarcia:

poniedziałek — piątek 11:00—19:00