Sitodruk: Wyjątkowa Technika Drukowania
Jedną z naszych pracowni jest pracownia SitoDruku. Mieliście okazję poznać ją podczas Otwartej Pracowni, ale także wielu różnych warsztatów jednorazowych, np. Maker Woman, ale także w ramach długoterminowych kursów, takich jak YouthLab. Nic nie zastąpi poznania procesu poprzez praktykę, jednak dziś chcemy przybliżyć Wam ten proces w formie teoretycznej.
Czym jest sitodruk?
Sitodruk to technika druku płaskiego, w której farba jest przenoszona na materiał za pomocą sita, czyli specjalnego ekranu wykonanego z materiału zwanego poliestrem lub innymi syntetycznymi włóknami. Siatki stosowane w sitodruku mają na swojej powierzchni małe otwory, które przepuszczają farbę na wybrane obszary.
Jak przebiega proces sitodruku?
Przygotowanie wzoru:
Pierwszym krokiem jest przygotowanie wzoru, który ma zostać wydrukowany. Może to być grafika, logo, napis, lub inny obraz. Najlepiej przygotować go w programie do tworzenia grafiki wektorowej i zapisać w krzywych. Wybrany wzór drukowany jest na przeźroczystej folii lub, w bardziej profesjonalny sposób, wywoływany w procesie fotograficznym na przeźroczystej kliszy, który później zostanie przeniesiony na sito w procesie naświetlania.
Grafikę można również wyciąć z czarnej kartki, lub zrobić kolaż z zebranych z ogrodu kwiatów i roślin. Tak przygotowany wzór jest naświetlany bezpośrednio na przygotowane wcześniej sito.
Przygotowanie sita:
Czyste sito, pokrywane jest specjalną światłoutwardzalną emulsją. Następnie umieszcza się przygotowany wcześniej wzór na ekranie i naświetla go za pomocą światła UV. Podczas naświetlania, emulsja stwardnieje w miejscach, gdzie światło przechodzi przez wzór, tworząc w ten sposób negatywowy kształt na ekranie.
Wypłukiwanie sita:
Po naświetleniu sita, oczyszcza się go wodą, usuwając nieutwardzoną emulsję. W ten sposób w sicie pozostają otwarte tylko te otwory, które tworzą pożądany przez nas wzór.
Ustawienie sita: Następnie sito jest ustawiane na przykład na tzw. “karuzeli” lub stole. Pod spodem ekranu umieszcza się materiał (tkaninę, papier) na którym ma zostać wykonany druk.
Drukowanie: Farba nanoszona jest na górną część sita. W przypadku farb wodnych rozprowadzana jest po powierzchni. Następnie następuje najważniejszy etap - drukowanie. Do tego etapu używamy rakiel, jej gumową krawędź, przesuwamy po powierzchni sita, co powoduje, że farba jest przeciskana przez otwory w siatce i przenoszona na podłoże. Farba w ten sposób pokrywa wybrane obszary, tworząc ostateczny wzór.
Suszenie: Po wykonaniu druku, podłoże z farbą jest suszone, aby zapewnić trwałość i jakość druku.
Zastosowania sitodruku:
Druk sitowy sprawdza się m.in. do produkcji plakatów, toreb, koszulek. Umożliwia drukowanie na różnorodnych płaskich powierzchniach - przez bawełnę, len, po ceramikę, a nawet płytki do układów scalonych. Jego zastosowanie w przemyśle jest szerokie, a jego popularność ciągle rośnie dzięki możliwościom tworzenia trwałych i efektownych wzorów.
Dlaczego ta technika cieszy się wciąż popularnością?
Po pierwsze, sito jest najtańsze przy dużych nakładach i dlatego wciąż się je wykorzystuje komercyjnie.
Po drugie - to bardzo dostępna technika. Relatywnie niskim kosztem każdy może wykonać je w domu w bardzo przyzwoitej jakości.
Po trzecie (a w zasadzie po pierwsze) - sitodruk daje ogromne możliwości artystyczno kreatywne - gama farb do wyboru, farby puchnące, farby świecące, niesamowite kolory niedostępne dla druku cyfrowego, możliwość mieszania kolorów bezpośrednio na sicie... No i ten czynnik ludzki - każde sito to praca ludzkich rąk więc każdy nadruk będzie nieznacznie inny (też w zależności od tego jak dobrze umiemy drukować ;)
Podsumowując, sitodruk może dostarczyć sporo radości i satysfakcji z wykonanych własnoręcznie grafik! Dlatego serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych aktualnych wydarzeń! Być może już wkrótce, będzie możliwość nauczenia się tego procesu w naszej pracowni. Do zobaczenia!