Pomiń nawigację
Blog

Rozwijaj Swój Pomysł

Za nami cztery edycje programu "Rozwijaj Swój Pomysł!", a przed nami kolejna! To dla nas ważna inicjatywa FabLabu. Zależy nam, żeby wspierać osoby w realizacji ich pomysłów, dzielić się wiedzą i doświadczeniem oraz umożliwiać korzystanie z zaawansowanych technologii. Jest to dla nas szczególnie cenne, jeśli dotyczą one tworzenia produktów związanych z zrównoważonym rozwojem lub wprowadzają innowacje społeczne.

Do programu dołączyły osoby o bardzo różnorodnych pomysłach i umiejętnościach. Chcemy podzielić się tutaj wybranymi projektami osób, które z zaangażowaniem realizowały swoje pomysły.

Łukasz Barej w FabLabie rozwijał pomysł maski antysmogowej, która w czasie rzeczywistym będzie sprawdzać poziom zanieczyszczania powietrza. Przez jego realizację chciał zwrócić uwagę na problem zanieczyszczeń występujący w miastach. Jego projekt nie tylko ma pomagać w dbaniu o zdrowie, ale także w informowaniu osób o aktualnym zanieczyszczeniu środowiska. Łukasz rozwijał swój projekt przede wszystkim w pracowni elektronicznej i druku 3D, skorzystał także z konsultacji indywidualnych.

Mariusz Rząsa - uczestnik trzeciej edycji - rozwijał w FabLabie pomysł projektu, którego celem było zmniejszenie ilości śmieci na naszych drogach i trawnikach. Do tego celu postanowił zaprosić ptaki, poprzez nauczenie ich zbierania drobnych śmieci, takich jak kapsle. W nagrodę za oddanie odpowiedniego przedmiotu, ptaki otrzymywałyby karmę. W FabLabie Mariusz nauczył się tego, co było mu potrzebne do rozwoju projektu. Wspominał przede wszystkim o Fusion 360, ale także o bardzo cennych konsultacjach projektowych, które pomogły mu szybciej weryfikować błędy i słabe strony projektu, by znaleźć skuteczne rozwiązania.

Ola Kuk przyszła do nas z pomysłem stworzenia elementów edukacyjnych dla dzieci promujących detale i formy architektoniczne. Finalnie skupiła się na wykonaniu lampek do pokoju dziecięcego. W FabLabie Ola stworzyła 3-4 prototypy lampki, korzystając z frezarki CNC, plotera laserowego, a także piaskarki i innych narzędzi potrzebnych do obróbki drewna. Kluczowe do zrealizowania prototypu było również poznanie podstaw elektroniki, co umożliwiło stworzenie ostatecznej wersji projektu. Projekt możecie śledzić na Instagramie Oli: https://www.instagram.com/baran_skate_?igsh=ZXIzcTYydm9lMzdo

Łukasz Baran przyszedł do FabLabu z pomysłem przerabiania starych desek snowboardowych na deskorolki, stworzył również meble do przechowywania asortymentu. W FabLabie eksperymentował z technologią potrzebną do realizacji projektu w celu optymalizacji procesu wycinania desek. Zapoznał się również z procesem wycinania na frezarce CNC. Możecie obserwować rozwój projektu na profilu Łukasza: https://www.instagram.com/baran_skate_?igsh=ZXIzcTYydm9lMzdo

Proces rozwoju swojego projektu może być wyzwaniem. Osoby uczestniczące, które ukończyły nasz program, podkreślały, jak cenny był nie tylko sam dostęp do pracowni, ale także szkolenia i możliwość konsultacji. Te elementy nie tylko otwierają wyobraźnię, ale także umożliwiają przyśpieszenie i zoptymalizowanie procesu projektowego.

Serdecznie zapraszamy do udziału w najbliższej edycji! Zgłoszenia do 14 kwietnia!

Witaj w FabLabie

Address

Centrum Kreatywności Targowa

ul. Targowa 56

03-733 Warszawa

Opening hours

Godziny otwarcia:

poniedziałek — piątek 11:00—19:00