Pomiń nawigację
Blog

Odkrywamy sekrety grafiki wektorowej

Czy zastanawiałeś_aś się kiedyś, jak powstają przedmioty codziennego użytku? Skąd biorą się grafiki na koszulkach czy logo na czapkach? Może interesuje Cię, jak tworzone są makiety statków czy prototypy nowych wynalazków?

W FabLabie uczymy, jak zrealizować swoje pomysły z wykorzystaniem maszyn CNC takich jak ploter laserowy czy hafciarka CNC, a także jak przenosić swoje grafiki metodą sitodruku. Te wszystkie techniki łączy jedno: w celu realizacji swojego pomysłu potrzebujemy zaprojektować go najpierw w programie do grafiki wektorowej.

/projekt naszej wolontariuszki Oli Kuk/

Czym jest projektowanie wektorowe?

Projektowanie wektorowe to sposób tworzenia grafiki, który opiera się na matematycznych równaniach i obliczeniach, a nie na pikselach, jak w przypadku grafiki rastrowej. W grafice wektorowej wszystkie krzywe, które rysujemy, program od razu opisuje parametrycznie. Dzięki temu możliwa jest łatwa zmiana wielkości danych obiektów bez utraty jakości. Co to właściwie oznacza?

Gdy zajrzymy do przykładowego programu do projektowania wektorowego (np. darmowego programu Inkscape) i spróbujemy zmodyfikować wybrane pliki, wszystko stanie się jasne! Grafika wektorowa może być zapisana m.in. w rozszerzeniu .dxf, .ai, .svg. Charakteryzuje się tym, że można ją precyzyjnie modyfikować oraz skalować bez utraty jakości. Natomiast grafika rastrowa, jak np. zdjęcia zapisane w rozszerzeniu .jpg lub .png, jest zbudowana z pikseli, co sprawia, że również można je zmniejszać i zwiększać, jednak niemożliwa jest precyzyjna zmiana kształtu, a dodatkowo zmiany wielkości wpływają na jakość obrazu.

Dzięki wykorzystaniu projektowania wektorowego, obrazy są łatwo zrozumiałe dla maszyn CNC (Computer Numerical Control), co umożliwia ich dokładne odwzorowanie na różnych materiałach. Co to oznacza w praktyce?

Wykorzystanie grafiki wektorowej

Posiadając projekt wektorowy możemy przekazać odpowiedniej maszynie CNC precyzyjne instrukcje np. do wycinania, haftowania, czy grawerowania. W FabLabie specjaliści i specjalistki pomagają w odpowiednim zaprogramowaniu pliku tak, żeby uzyskać pożądany efekt. Ten etap realizujemy już bezpośrednio w programie dedykowanym do odpowiedniej maszyny.

W przypadku haftu cnc: przed rozpoczęciem haftowania określamy między innymi kierunek haftu, naciąg, wybieramy również kolor nici oraz kolejność, w której powstaną poszczególne elementy. Możemy haftować na koszulkach, bluzach, torbach, a nawet czapkach.

W przypadku plotera laserowego: odpowiednio oznaczamy, które elementy będą grawerowane, które wycinane i z jaką mocą. Dzięki temu mamy wpływ na końcowy efekt. Możemy wycinać i grawerować na różnorodnych materiałach, takich jak suchotrwała sklejka, tektura introligatorska, guma do pieczątek, plexi czy filc i inne tekstylia.

/projekt zrealizowany przez naszą wolontariuszkę/
/projekt dioramy, przygotowany do wycinania na laserze/
/gotowa diorama zaprojektowana przez jednego z uczestników Ferii w FabLabie/

Ten proces może wydawać się początkowo skomplikowany. Jednak pierwszy krok jest prosty - wystarczy pomysł i podstawowa umiejętność obsługi programu do grafiki wektorowej! Jak się go nauczyć?

Tworzenie własnych projektów

W FabLabie korzystamy z darmowego programu do projektowania grafiki wektorowej, jakim jest Inkscape. Uczymy obsługi tego narzędzia osoby w różnym wieku - począwszy od klas początkowych szkoły podstawowej, a skończywszy na osobach dorosłych. Każdy może nauczyć się tworzyć własne projekty! Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony i zapisania się na dostępne u nas warsztaty. Jeśli nie ma dostępnych terminów, warto rozpocząć naukę już w domu, instalując program na własnym komputerze i zapoznając się z dostępnymi narzędziami. W razie trudności serdecznie zapraszamy do udziału w otwartej pracowni plotera laserowego - postaramy się pomóc w realizacji pomysłu! Poniżej przedstawiamy kilka przykładów projektów zrealizowanych w FabLabie.

/diorama, wykonana podczas Ferii w FabLabie/
/lampka wycięta ze sklejki w ramach warsztatów Maker Woman/
/statuetki na plebiscyt “Praska Prażyna” organizowany przez Dom Kultury Praga, we współpracy z Muzeum Pragi/
/haft na bluzie zrealizowany w ramach otwartej pracowni haftu/

Podsumowanie

Projektowanie wektorowe otwiera przed nami możliwość realizowania kreatywnych, innowacyjnych pomysłów. Dzięki niemu możemy nie tylko tworzyć piękne grafiki, ale także przekształcać je w rzeczywiste produkty. Projektować logotypy, infografiki, reklamy, logotypy, znaki drogowe, projekty odzieży, a również animacje 2d. Zachęcamy, aby zgłębić tajniki grafiki wektorowej i odkryć jej nieskończone możliwości, na przykład uczestnicząc w jednym z naszych warsztatów lub otwartych pracowni.

Witaj w FabLabie

Address

Centrum Kreatywności Targowa

ul. Targowa 56

03-733 Warszawa

Opening hours

Godziny otwarcia:

poniedziałek — piątek 11:00—19:00