Pomiń nawigację
Blog

Prasa do biomasy, czyli jak wykorzystać odpady organiczne

Pytanie to przybiera różne formy, na przykład, jak wykorzystać odpady organiczne? Czy można wykorzystać je jako materiał konstruktorski? Co można wykonać np. z fusów od kawy? - takim problemem zajęła się Jagoda Podrucka, jedna z uczestniczek programu Maker Woman który realizowaliśmy w latach 2017-2019.


Po zakończeniu projektu Jagoda otrzymała dodatkowy grant na stworzenie prototypu prasy hydraulicznej, która dzięki opcji podgrzewania może posłużyć na przykład do produkcji kubków, talerzy, sztućców z odpadów wytwarzanych w kawiarniach i restauracjach. Dzięki współpracy z innymi makerami ze Stowarzyszenia Robisz To udało się wykonać prototyp takiej prasy i obecnie jest testowana w naszym FabLabie. Poniżej znajdziecie krótki wywiad z autorką projektu: 

 

Jak narodził się pomysł?

W czasie studiów pracowałam jako baristka. Przerażała mnie dzienna ilość odpadów produkowana w gastronomii. Zastanawiałam się, w jaki sposób można by było je wykorzystać. Zainteresowały mnie zwłaszcza fusy po kawie - których codziennie wyrzucaliśmy kilogramy. Zaczęłam eksperymentować w domu, używając składników i przyrządów, które były dostępne. Później rozwijałam mój projekt podczas kursu "Maker Woman" w FabLabie. W trakcie kursu stworzyłam próbki materiałów z różnych odpadów: pyłu z warsztatu, skorupek jajek.

 

Skąd u ciebie zainteresowanie tematem biomasy?

W czasie studiów miałam okazję uczestniczyć w letnim kursie organizowanym przez Historic Scotland, poświęconemu tradycyjnym materiałom i technikom wytwarzania. Dawne budownictwo bazowało na naturalnych, lokalnie wytwarzanych materiałach. Obecnie rzadko kiedy wiemy, skąd pochodzą materiały, z których zrobione są otaczające nas przedmioty i budynki. Świat wydaje się coraz bardziej połączony, a tematyka materiałów coraz bardziej odległa. 

 

 

Twoja prasa fizycznie już działa. Jesteś po pierwszych testach. Jak wrażenia?

Bardzo się cieszę, że udało się zbudować prasę, to duży krok do przodu.

 

Jaki jest harmonogram projektu? Co dalej zamierzasz zrobić z prasą?

W pierwszym etapie prowadziłam projekty edukacyjne związane z tematyką materiałów. Był to cykl warsztatów, w trakcie których rozmawialiśmy o pochodzeniu materiałów i nadawaliśmy odpadom drugie życie. 

Obecnie skupiam się na części praktycznej. Mam nadzieję, że uda mi się stworzyć prototypy akcesoriów do połowy sierpnia.Prototypowanie trwa, a więc trzymamy mocno kciuki za powodzenie tego projektu. O efektach pierwszych eksperymentów dowiecie się najszybciej za pomocą naszych social mediów - Fablab powered by Orange i Robisz To.

Witaj w FabLabie

Address

Centrum Kreatywności Targowa

ul. Targowa 56

03-733 Warszawa

Opening hours

Godziny otwarcia:

poniedziałek — piątek 11:00—19:00