Pomiń nawigację
Blog

Prototypowanie na ploterze laserowym

Myśląc o wykonaniu szybkiego prototypu wymyślonego przez nas obiektu często wpadamy na pomysł wykorzystania drukarki 3D. Czy jednak to najlepszy sposób?

Wg mnie w wielu wypadkach odpowiedź to zdecydowane nie - chciałbym zachęcić Was do zastanowienia się czy przypadkiem ploter laserowy nie będzie lepszym rozwiązaniem.

Ok, ale jak to działa? W dużym uproszczeniu tniemy materiał umieszczony na stole z pomocą skupionej wiązki laserowej. Za jej przesuwanie odpowiada sterownik wbudowany w maszynę na który wysyłamy nasz projekt (podobnie jak w przypadku druku na papierze). Mamy też możliwość wykonywania grawerunku na wybranych powierzchniach.

Co możemy ciąć? Wszelkiego rodzaju drewno, sklejkę , dużą część tworzyw sztucznych (tu jednak trzeba być ostrożnym!), papier, tkaniny - w przypadku wątpliwości warto zapytać kogoś z bywalców labu.

Czemu warto? Jednym z największych plusów jest szybkość tej metody - o ile w przypadku druku 3D musimy zazwyczaj poczekać na efekty kilka godzin, na ploterze jesteśmy w stanie wykonać zadanie w ciągu kilku / kilkunastu minut.

Jeśli tylko potraficie sobie wyobrazić jak stworzyć wymyślony przez Was przedmiot poprzez wycięcie go z płaskich arkuszy metoda ta może znacząco usprawnić Waszą pracę.

Co można więc z jej wykorzystaniem zrobić? Oto kilka przykładów prosto z naszych pracowni.

Sortery

W każdym warsztacie znajdziecie masę drobnych elementów wymagających uporządkowania. Bardzo przydają się w tym celu różnej maści pudełka, szufladki etc.

Co ciekawe, żeby przygotować projekt nie trzeba nawet znać oprogramowania CAD, czy do grafiki wektorowej - są strony, które po podaniu typu opakowania i wymiarów przygotują pliki za nas np. boxes.py .

Podzespoły do innych projektów

Często potrzebujemy szybko wykonać jakiś element będący częścią jakiejś większej całości. Jeśli tylko nie jesteśmy ograniczeni wyborem materiałów to bardzo sprawnie zrobimy ja na ploterze. Tak jak widać na powyższym przykładzie nawet z płaskiego arkusza da się wyciąć coś co złoży się w przestrzenną formę.

Makiety

Architekci uwielbiają tę metodę. Umożliwia im ona wykonanie budynków do makiet, jak również samego terenu. To, że pliki architektoniczne zazwyczaj bez problemu da się zaimportować do oprogramowania plotera jest dodatkowym atutem.

Tabliczki, zabawki

Z pomocą tej maszyny bez problemu wygrawerujecie też różnej maści ozdoby na powierzchni materiału. Idealnie spisze się więc przy różnych tabliczkach okolicznościowych, magnesach na lodówkę, zabawkach.

U nas tworzymy też z jej pomocą elementy, które wykorzystujemy na warsztatach z haftu krzyżykowego.

Wykroje do tkanin

To coś co bardzo ułatwia nam zadanie podczas warsztatów z podstaw krawiectwa. Możemy szybko przygotować “gotowce” z np. filcu i natychmiast usiąść do szycia.

Jak zacząć?

Olbrzymim plusem tej metody jest niski próg wejścia. Nie musimy mieć opanowanych skomplikowanych programów CAD/CAM - wystarczy jakiś podstawowa aplikacja do grafiki wektorowej (np. wspomniany w poprzednim artykule Inkscape). Musimy jedynie zadbać o poprawność naszego rysunku - czyli pamiętać o domykaniu linii wszędzie gdzie jest taka potrzeba, usuwaniu nałożonych na siebie elementów itd.

Podobnie samo uruchomienie pracy jest relatywnie mało skomplikowane. W zależności od materiału z którego chcemy skorzystać sterujemy 2 parametrami: mocą lasera i posuwem (“prędkością” cięcia). Grubsze i trudniejsze materiały będziemy cięli wolniej i z większą mocą, cieńsze szybciej i delikatniej. Zazwyczaj w oprogramowaniu w którym przygotowujemy pracę dla maszyny mamy też gotowe szablony z których możemy skorzystać. W wypadku jakiś wątpliwości w labie zawsze znajdzie się ktoś chętny, żeby Wam pomóc.

A co Wy wykonalibyście z pomocą plotera laserowego? W jaki sposób ta maszyna mogłaby usprawnić Waszą pracę?

Witaj w FabLabie

Address

Centrum Kreatywności Targowa

ul. Targowa 56

03-733 Warszawa

Opening hours

Godziny otwarcia:

poniedziałek — piątek 11:00—19:00