Pomiń nawigację
Blog

Oprogramowanie mejkerskie na każdą kieszeń

Zaczynając z nowoczesnymi technologiami wytwarzania spotykamy się na starcie z problemem - jak zrobić cyfrowy projekt? I nie chodzi tu jedynie o sposób wykonania, ale również o narzędzie, którego użyjemy.
W przeszłości "produkcyjne" aplikacje CAD (Computer Aided Design - Projektowanie Wspomagane Komputerowo) były drogie i dostępne jedynie dla wykwalifikowanych specjalistów. Szczęśliwie obecnie jest nieco lepiej - postaram się przybliżyć kilka programów od których spokojnie można zacząć nie wydając nawet złotówki.

Inkscape

Do czego:

  • projektów na ploter laserowy i do haftu cnc

https://inkscape.org

Inkscape jest darmowym programem do grafiki wektorowej - będącej jednym z podstawowych narzędzi produkcyjnych. Narysowane tą metodą obiekty można dowolnie skalować bez straty jakości (w przeciwieństwie do grafiki rastrowej np. obrazków w formacie jpg, gdzie przy zbliżeniu zaczynają być widoczne piksele). Idealnie spisuje się nie tylko przy projektach plakatów, wizytówek, opakowań, ale również do cięcia na ploterze laserowym.
Tym samym jesteśmy w stanie stworzyć nasze prototypy w relatywnie prosty sposób, ponadto bardzo szybko.

Plasticity

Do czego:

  • technicznych projektów pod druk 3d i obróbkę cnc

https://github.com/nkallen/plasticity

Mając opanowane rysowanie krzywych 2D ("na płasko") łatwo jest już pójść krok dalej i zacząć rysować je w trójwymiarowej przestrzeni oraz rozpinać między nimi powierzchnie.

Możemy to zrobić właśnie w Plasticity. To stosunkowo nowa aplikacja - na razie jest w fazie beta, czyli w wersji testowej. Działa jednak dość stabilnie - a ponadto dopóki jest na tym etapie możemy ściągnąć ją bezpłatnie. Nie wiadomo, jak długo będzie taka możliwość, więc warto się pośpieszyć i skorzystać z okazji.

Zrobione w tym programie obiekty jesteśmy w stanie przenieść nawet do przemysłowych aplikacji CAD, wykonamy też w nim modele pod druk 3d, czy też obróbkę cnc.
Instalacja na niektórych komputerach bywa nieco kłopotliwa - jeśli okaże się zbyt trudna, to sugeruję po prostu spróbować innego programu.

Fusion360

Do czego:

  • technicznych projektów pod druk 3d i obróbkę cnc

https://www.autodesk.com/products/fusion-360/personal

Fusion360 to kompletna, komercyjna aplikacja typu CAD dla hobbystów dostępna w nieco okrojonej wersji w ramach bezpłatnego abonamentu. Daje nam możliwość nieco innego budowania obiektów tzw. modelowania parametrycznego. Oznacza to, że nasze są one opisane przez (co niezbyt zaskakujące) parametry i rejestrowane są wszelkie operacje jakie wykonujemy podczas naszej pracy.
Wymaga to od nas dokładnego przemyślenia jak się zabierzemy do budowy naszego modelu - ten proces ma jednak dużą zaletę. Jeśli np. na jakimś etapie stwierdzimy, że kilka kroków wcześniej źle dobraliśmy średnicę otworu to wystarczy, że ją zmienimy a wszystkie kolejne operacje uwzględnią nam tę zmianę i całość zostanie przebudowana z tą poprawką.
Wersja hobbystyczna ma nieco ograniczeń, jednak na start nie są one bardzo problematyczne.

Blender

Do czego:

  • organicznych projektów pod druk 3d, wizualizacji

www.blender.org

Teraz coś z innego świata - program wykorzystywany głównie do tworzenie obiektów do gier komputerowych, wizualizacji i innych rzeczy, które mają dobrze wyglądać na ekranie komputera.
Co nie znaczy, że przy pewnym samozaparciu nie damy rady z jego pomocą zrobić przedmiotów, które wykonamy np. na drukarce 3D. Zwłaszcza jeśli skorzystamy z narzędzi do cyfrowej rzeźby, które są w nim dostępne - a tym samym spróbujemy kompletnie innego sposobu modelowania, umożliwiającego nam wykonanie organicznych obiektów o skomplikowanej fakturze na powierzchni (np. różnej maści potworaków), które byłyby trudne do zrobienia w aplikacji CAD.
Funkcje te przydają się też przy naprawie plików do druku, które np. pobraliśmy z Internetu.

Meshmixer

Do czego:

  • naprawy modeli do druku 3d

https://www.meshmixer.com

Skoro wspomniałem o naprawie to przypomnę o Meshmixerze o którym pisałem ostatnio. Warto jednak pamiętać, że ma on również kilka narzędzi do modelowania - idealnych do lekkiej korekty zaimportowanych do niego obiektów.

Dostępność tego typu aplikacji cieszy - w dużej mierze za nami są czasy gdy oprogramowanie projektowe stawiało przed nami dość poważną barierę cenową. Obecnie każdy może zacząć swoją przygodę z nowoczesnymi metodami wytwarzania - wymaga to jedynie nieco samozaparcia, żeby opanować dostępne nam narzędzia.
Jeśli te, które tutaj zaproponowałem nie przypadną Wam do gustu nie zrażajcie się i poszukajcie czegoś alternatywnego. Tych programów jest więcej - te powyżej to akurat takie, które ja uznałem za najbardziej adekwatne.

Witaj w FabLabie

Address

Centrum Kreatywności Targowa

ul. Targowa 56

03-733 Warszawa

Opening hours

Godziny otwarcia:

poniedziałek — piątek 11:00—19:00

Chcesz zwiedzić FabLab?

Zapraszamy na oprowadzanie we wtorki i czwartki na godzinę 18:00.