Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Robisz.to we współpracy z Fundacją Orange

SponsorSponsor

YouthLab

Marzy Ci się praca w sektorze kreatywnym i chcesz przygotować się do niej jak najlepiej? Chodzi Ci po głowie zawód wytwórczy, ale nie wiesz od czego zacząć? Chcesz nauczyć się modelowania 3D, projektowania wektorowego, druku 3D, programowania elektroniki, czy operowania maszyn CNC? Chcesz stworzyć swoje pierwsze, profesjonalne portfolio? A może po prostu chcesz poeksperymentować, zdobyć nową wiedzę i certyfikat?

Jeśli choć na jedno pytanie odpowiadasz twierdząco, to jesteś w dobrym miejscu :)

Szansa na zawód

YouthLab to projekt skierowany do młodych osób (16-25 lat), umożliwiający im rozpoczęcie ścieżki zawodowej w branży kreatywnej i wytwórczej od zera.

W FabLab powered by Orange odbędą się cykle warsztatowo-projektowe:

  • Edycja I - Modelowanie i druk 3D - luty - marzec 2022
  • Edycja II - Projektowanie grafiki wektorowej - marzec - kwiecień 2022
  • Edycja III - Projektowanie CNC - kwiecień - maj 2022
  • Edycja IV - Elektronika - maj - czerwiec 2022
  • Edycja V - Niespodzianka - czerwiec - lipiec 2022

Każda ze ścieżek przeprowadzi uczestnika od podstaw do poziomu średniozaawansowanego, a zwieńczona będzie stworzeniem osobistego, profesjonalnego portfolio, dokumentującego wykonane w FabLabie projekty.

YouthLab oferuje też rozwiązanie dla osób, które jeszcze nie są pewne, czy chcą angażować się w cały cykl zajęć, ale chcą poeksperymentować, zdobyć nowe umiejętności i kwalifikacje. Takie osoby mogą wziąć udział w 1,5 godzinnych wprowadzających zajęciach online i przekonać się, czy dany temat jest dla nich interesujący, a także zdobyć certyfikat, poświadczający posiadanie nowej wiedzy.

To wszystko ma na celu wzmocnienie młodych osób na rynku pracy i otworzenie przed nimi nowych możliwości kariery. Zajęcia realizowane są z myślą o osobach, które nie posiadają dyplomu uczelni wyższej, osobach, których sytuacja życiowa i zawodowa uległa zmianie na skutek pandemii, oraz osobach, które chcą wejść na rynek pracy lub przebranżowić się. Są to czynniki brane pod uwagę przy rekrutacji, ale nie są konieczne - najbardziej liczy się motywacja do wzięcia udziału w projekcie. Poprzednie doświadczenie z projektowaniem nie jest wymagane.

Pracownia

Krok pierwszy: “Czy to mnie w ogóle interesuje?” - Obejrzyj szkolenie online i zdobądź certyfikat!

W ramach YouthLabu, przygotowujemy szkolenia online z czterech tematów (modelowanie i druk 3D, grafika wektorowa, elektronika, projektowanie CNC), które są prowadzone od podstaw. Każde szkolenie zajmuje 1,5 godziny i da Ci solidną dawkę wiedzy teoretycznej i praktycznej. Po obejrzeniu szkolenia możesz zrobić krótki test i zdobyć certyfikat, który będzie poświadczeniem Twoich nowych umiejętności. Może być świetnym uzupełnieniem Twojego CV. Po opublikowaniu, szkolenia są dostępne w internecie cały czas, możesz obejrzeć je w dowolnym momencie.

Background image

Krok drugi: “Podoba mi się, chcę wiedzieć więcej” - Zgłoś się na warsztaty online i dołącz do nas z każdego miejsca w Polsce!

Jeśli po pierwszym kroku czujesz, że dany temat jest dla Ciebie i chcesz go zgłębić, zgłoś się na zajęcia online. W ciągu czterech popołudniowych spotkań z trenerami skoncentrujesz się na praktycznym wykorzystaniu swojej nowej wiedzy, ucząc się obsługi programów open source. Modelowania 3D, projektowania wektorowego, programowania elektroniki, czy projektowania CNC - podczas zajęć uczymy tych umiejętności od podstaw. Po zajęciach otrzymasz od nas certyfikat, poświadczający zdobycie nowych kompetencji.Na te warsztaty obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona. Rekrutacja odbywa się w określonych terminach.

Pracownia
Pracownia

Krok trzeci: “To jest to!” - Kontynuuj naukę w warszawskim FabLabie i stwórz swoje pierwsze portfolio.

Jeśli czujesz, że zajęcia online, czyli krok II, będą dla Ciebie niewystarczające, możesz równolegle aplikować na zajęcia praktyczne w FabLabie powered by Orange w Warszawie. Podczas kilku spotkań warsztatowych dotkniesz praktycznych aspektów projektowania i tworzenia, zaczniesz wytwarzać swoje pierwsze prototypy i nauczysz się obsługi maszyn, takich jak m.in. drukarki 3D, czy ploter laserowy. Następnie odbywa się, naszym zdaniem, najbardziej ekscytująca część całego YouthLabu, czyli tworzenie portfolio. Podczas tego etapu, trwającego pięć dni, masz otwarty dostęp do pracowni FabLabu, gdzie możesz stworzyć dowolny, autorski projekt. W procesie będą wspierać Cię eksperci od cyfrowej fabrykacji, którzy pomogą Ci zarówno przy produkcji, jak i przy tworzeniu dokumentacji projektowej. Efektem końcowym będzie wytworzenie Twojego autorskiego pomysłu oraz przedstawienie go w formie portfolio, otwierającego drzwi do pracy w sektorze kreatywnym.
Ze względów organizacyjnych, zachęcamy do aplikowania głównie osoby mieszkające w Warszawie. Jeśli jednak masz możliwość i chęć przyjechania do nas z innego miejsca w Polsce, nic nie stoi na przeszkodzie!

Projektowanie CNC
- rekrutacja trwa!

Krok I

Poznaj podstawy projektowania CNC i zdobądź certyfikat poświadczający o nowych umiejętnościach!

Krok II

Szkolenie online

W tym module, jak sama nazwa wskazuje - dowiemy się wszystkiego, co niezbędne do rozpoczęcia swojej przygody w świecie cyfrowego tworzenia. Maszyny CNC obecnie wykorzystuje się podczas produkcji właściwie wszystkich przedmiotów, które nas otaczają. Niezależnie od tego, czy mówimy o stole, breloku do kluczy, kubku, czy rakiecie Falcon Heavy - ich powstanie nie byłoby możliwe gdyby nie maszyny CNC. A ilość ich zastosowań oraz możliwości wykonawczych powiększa się z tygodnia na tydzień. Podczas tego kursu CNC dowiemy się, jak działają tego typu maszyny. Zgłębimy tajniki plotera laserowego, plotera frezującego oraz hafciarki CNC. Nie zabraknie tu teorii ale też, co najważniejsze - praktyki. Będzie się działo!

Szkolenie online obejmuje 4 zajęcia w terminach: 16-19.05. w godzinach 17:30 - 20:30.

Zgłoszenia przyjmujemy do 12.05.2022 do 23:59.

Wyniki rekrutacji ogłosimy 13.05.2022.

Chcę dołączyć do szkoleń online z CNC

Czas wreszcie wykorzystać wiedzę zdobytą podczas zajęć online w FabLabie! Podczas zajęć dowiemy się, jak używać plotera laserowego, hafciarki CNC i plotera frezującego w bezpieczny i prawidłowy sposób. Każdy z uczestników wytnie lub wygraweruje przedmioty na laserze i przygotuje swój haft na hafciarce CNC. Wspólnie wytniemy też projekt na frezarce CNC. Nabierzemy pewności i doświadczenia w pracy z maszyną. Wszystko oczywiście pod czujnym okiem edukatorów posiadających wieloletnie doświadczenie w pracy z maszynami.

Po odbytych szkoleniach, uczestnicy korzystają z otwartej pracowni FabLabu, aby wykorzystać zdobytą wiedzę i stworzyć swoje unikalne, pierwsze portfolio.

Szkolenie w FabLabie obejmuje 4 zajęcia i odbywa się w dniach: 23-26.05 w godzinach 17:30 - 20:30.

Praca nad portfolio odbywa się w dniach: 30.05-02.06 w godzinach wybranych przez uczestnika.

Zgłoszenia przyjmujemy do 12.05.2022 do 23:59.

Wyniki rekrutacji ogłosimy 13.05.2022.

Chcę dołączyć do szkoleń online, zajęć z obsługi maszyn w FabLabie i budowania portfolio

Krok III

Szkolenie I budowanie portfolio w FabLabie

Co jeszcze nas czeka? - kolejne edycje

Elektronika - rekrutacja w maju!

Witaj w FabLabie

Address

Centrum Kreatywności Targowa

ul. Targowa 56

03-733 Warszawa

Opening hours

Godziny otwarcia:

poniedziałek — piątek 11:00—19:00

Jesteś u siebie : )