Pomiń nawigację

Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Robisz.to we współpracy z Fundacją Orange

SponsorSponsor

Rozwijaj swój pomysł w FabLabie

To projekt dla wszystkich, którzy mają świetne pomysły, ale brakuje im przestrzeni, narzędzi i wsparcia merytorycznego, żeby je zrealizować. Chcemy wspierać nieodkrytych innowatorów i innowatorki, czyli twórcze osoby o nietuzinkowych pomysłach, szczególnie takich, które starają się odpowiedzieć na współczesne wyzwania i wyjść naprzeciw aktualnym potrzebom społecznym. Pragniemy, aby FabLab stał się miejscem, gdzie twórczy potencjał, doskonale wyposażona przestrzeń oraz doświadczony zespół spotykają się, aby dać życie nowym, wyjątkowym produktom.

W jaki sposób można zgłosić się do projektu?

UWAGA 1: REKRUTACJA JEST TRZYETAPOWA - zapoznaj się dokładnie z całym procesem opisanym poniżej.

UWAGA 2: Aby wziąć udział w projekcie, musisz wziąć udział we wszystkich obowiązkowych szkoleniach. Zanim się zgłosisz upewnij się, że masz wolne weekendy 20.04, 11-12.05, 18-19.05.

PLAN PROJEKTU:

Krok I: Zgłoś się przez formularz rekrutacyjny i czekaj na naszą odpowiedź! Rekrutacjęprowadzimy do 14.04.2024, wyniki o dostaniu się do drugiego etapu podamy 16.04.2024. Do drugiego etapu zaprosimy 20 osób.

ZGŁOŚ SIĘ

Krok II: Drugi etap rekrutacji - Weź udział w całodziennej Sesji Innowacji w dniu 20.04.2024 w godzinach 10:00 - 18:00.

Całodniowa, ośmiogodzinna sesja innowacyjna w FabLab powered by Orange stanowi novum i poprzedzi tegoroczną, piątą już edycję programu Rozwijaj Swój Pomysł. Do udziału w sesji zaprosimy 20 osób, które zgłoszą się przez formularz rekrutacyjny. Udział w sesji stanowi pierwszy etap rekrutacji i jest obowiązkowy dla wszystkich osób, które chcą uzyskać wsparcie i dostęp do FabLabu.

Celem tego wydarzenia jest zapewnienie zainteresowanym osobom możliwości skonkretyzowania swoich koncepcji projektowych poprzez kreatywną (współ)pracę i praktyczne działanie. W trakcie spotkania pojawi się możliwość przedstawienia swoich pomysłów, uczestniczenie w sprincie projektowym, zdobycie praktycznej wiedzy i umiejętności potrzebne do skutecznego wdrożenia swoich projektów. Efektem szkolenia będzie indywidualny plan działania oraz pierwszy prototyp.

Istotnym elementem spotkania będzie omówienie technologii dostępnych w FabLabie. Pozwoli to lepiej zrozumieć możliwości oraz ograniczenia konkretnych narzędzi i maszyn. W trakcie warsztatów pracować będziemy z wykorzystaniem design thinking i pokrewnych metodologii. Osoby uczestniczące w treningu będą działać na bazie przygotowanych specjalnie kart pracy oraz na makietach i planszach. Osadzając pomysły w fizycznej przestrzeni sali warsztatowej wykorzystamy myślenie ucieleśnione, o którym Tim Brown pisał w swojej książce “Zmiana przez design (...)”.

Krok III: Trzeci etap rekrutacji - Wyciągnij wnioski z Sesji Innowacji i podejmij świadomą decyzję o rozwoju swojego pomysłu.

Sesja innowacji da Ci wiedzę potrzebną do odpowiedzenia na pytania m.in. “czy mój projekt jest możliwy do wykonania w FabLabie?”, “czy moje zasoby czasowe/ osobiste umożliwiają mi podjęcie pracy nad projektem?” oraz “czy chcę wprowadzać zmiany do mojego pierwotnego pomysłu?”.

Po uczestnictwie w Sesji Innowacji dostaniesz od nas link do formularza z małą “pracą domową” do wykonania na podstawie informacji zdobytych w trakcie szkolenia. Jeśli zdecydujesz się kontynuować udział w kursie, to w tym formularzu skonkretyzujesz swój pomysł i pokażesz nam, czemu właśnie Twój pomysł jest warty pełnowymiarowego wsparcia. Na wypełnienie formularza będziesz mieć 4 dni po szkoleniu (do 24.04). Z grona osób biorących udział w Sesji innowacji, które uzupełnią formularz, wybierzemy 6 osób, które otrzymają mentoring i dalsze wsparcie projektowo-szkoleniowe. Wyniki podamy do końca kwietnia.

Krok IV: Poznaj FabLab i naucz się obsługiwać maszyny.

Żeby komfortowo czuć się w pracowni, musisz umieć obsługiwać podstawowe maszyny. Warunkiem pozostania w projekcie jest wzięcie udziału we wszystkich poniższych szkoleniach! Miej na uwadze, że jest to intensywny cykl, przekazujący podstawową wiedzę w pigułce, więc jest to propozycja dla bardzo zmotywowanych osób. Brak możliwości uczestnictwa w szkoleniach = dyskwalifikacja z udziału w projekcie. Jeśli już teraz wiesz, że nie będą odpowiadać Ci terminy, nie zgłaszaj swojego udziału.

 • 11.05 godz. 10:00 - 16:00 - Projektowanie 3D we Fusion 360
 • 12.05 godz. 10:00 - 16:00 - Druk 3D FDM - przygotowanie plików i obsługa drukarki 3D
 • 18.05 godz. 10:00 - 16:00 - Grafika wektorowa i obsługa plotera laserowego
 • 19.05 godz. 10:00 - 16:00 - Obsługa plotera laserowego c.d. oraz podstawy stolarstwa

Krok V: Zaplanuj plan pracy wraz z mentorką/mentorem, weź udział w szkoleniach uzupełniających.

Na podstawie wniosków z Sesji innowacyjnej mentorka/mentor pomoże Ci zaplanować pracę nad projektem na kolejne miesiące. Pomoże Ci dobrać odpowiednie technologie, a także wskaże, na jakie szkolenia uzupełniające musisz jeszcze się udać, aby być w stanie rozwinąć swój pomysł. Terminy szkoleń uzupełniających będą ustalane na podstawie zapotrzebowania, z uwzględnieniem możliwości osób uczestniczących w projekcie.

Przewidywane tematy szkoleń uzupełniających:

 • podstawy przygotowania plików na frezarkę CNC
 • obsługa maszyny do szycia
 • podstawy stolarstwa
 • podstawy elektroniki
 • żywiczny druk 3D
 • sitodruk
 • stolarnia - poziom II
 • haft CNC

Krok VI: Korzystaj z FabLabu bez ograniczeń* do końca sierpnia 2024, prototypując i pracując nad swoim projektem. Uzyskaj wsparcie doświadczonych mentorów i mentorek. W ramach programu możesz skorzystać z 15 godzin indywidualnych konsultacji technologicznych z naszymi trenerami i trenerkami.

Do Twojej dyspozycji czekają:

 • ploter laserowy
 • drukarki 3D
 • frezarki CNC**
 • maszyny do szycia
 • hafciarka CNC
 • stolarnia
 • pracownia elektroniczna
 • pracownia sitodruku

*- uwzględniając potrzeby innych osób korzystających z FabLabu, w godzinach otwarcia pracowni (pon-pt 11-19)

**- korzystanie tylko w towarzystwie operatora maszyny, po wcześniejszym umówieniu się

Witaj w FabLabie

Address

Centrum Kreatywności Targowa

ul. Targowa 56

03-733 Warszawa

Opening hours

Godziny otwarcia:

poniedziałek — piątek 11:00—19:00