Czemu "FabLab" ?

FabLab powered by Orange (ang. fabrication laboratory) to pracownia stworzona w Warszawie przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Robisz.to, wyposażona w zaawansowane technologie takie jak drukarki 3d, plotery laserowe, frezarki CNC, elektronika. Dzięki wsparciu trenerów można się w niej nauczyć jak twórczo z tych technologii korzystać, aby stworzyć rozmaite przedmioty – od biżuterii po drona. Zajęcia i pracownie są otwarte dla dzieci, młodzieży i dorosłych, niezależnie od umiejętności i doświadczenia.

Co tu można robić?

Pomagamy w realizacji projektów, dzielimy się wiedzą z zakresu nowych technologii, uczymy rzemiosła. Dowiedz się więcej: https://fablabtwarda.pl/poznaj-fablab/

Czy do FabLabu można wejść bez zapisów?

Można. Ekipa Robisz.to chętnie oprowadzi Cię po FabLabie, a miejsce to sprawi, że będziesz chciał pozostać na dłużej. Jeżeli chcesz mieć pewność, że ktoś znajdzie czas, aby pokazać Ci FabLab - napisz (mail@fablabwarszawa.pl) lub zadzwoń do nas (789 218 279) i umów się!

Czy można bez zapisów przyjść i skorzystać z waszych maszyn, np. drukarki 3D lub plotera laserowego?

Można, jednak samodzielne korzystanie z warsztatu wiąże się z wcześniej odbytymi szkoleniami BHP z obsługi konkretnych maszyn lub narzędzi. W takich przypadkach również obowiązują abonamenty, w ramach których można korzystać z pracowni FabLab powered by Orange. Jednorazowa usługa świadczona w pracowni podlega osobnej i indywidualnej wycenie.

Chcę wyciąć coś ze sklejki na waszej maszynie. Czy sklejkę muszą przynieść ze sobą, czy można ją kupić od was?

W przypadku posiadania własnych materiałów można skorzystać z maszyn znajdujących się w pracowni, jednak w takich przypadkach obowiązują abonamenty. Rodzaj posiadanych materiałów musi być wcześniej ustalony z zespołem Robisz.to, związane jest to z Twoim bezpieczeństwem w naszej pracowni. Zdarza się, że w ramach różnych działań wykonujemy większe zamówienia na konkretny materiał. Odpowiadając na pytanie, można “dopisać się” do zamówienia, cena materiałów ustalana jest wtedy indywidualnie.

W jakich godzinach otwarty jest FabLab?

Pracownie są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 11-20 i w soboty w godz. 11-17.  Dokładną rozpiskę wraz z godzinami otwarcia biura znajdziesz na stronie https://fablabtwarda.pl/kontakt

Co zrobić, jeżeli nie mogę dotrzeć na zajęcia na które się zarejestrowałam/zarejestrowałem?

Napisz (mail@fablabwarszawa.pl) lub zadzwoń do nas (789 218 279) i daj znać, że Cię nie będzie!

Jak wygląda rejestracja na zajęcia?

Rejestracji można dokonać poprzez formularze udostępnione w wydarzeniach, które publikujemy na naszej stronie pod adresem: https://fablabtwarda.pl/zapisy/ Na każde wydarzenie posiadamy limitowaną ilość miejsc.

System zapisów pokazuje, że nie ma już wolnych miejsc, ale bardzo zależy mi na tym, żeby uczestniczyć w warsztatach w FabLab. Czy jest szansa, że będą mógł wziąć w nich udział?

Możesz do nas napisać na naszego maila: mail@fablabwarszawa.pl , przed samymi warsztatami wysyłamy przypomnienia dotyczące uczestnictwa - jeżeli miejsce się zwolni, jest szansa że właśnie Ty pojawisz się na naszych warsztatach!

Czy w pobliżu FabLabu jest bezpłatny parking?

W pobliżu FabLabu nie ma niestety bezpłatnych parkingów. Jednak dzięki świetnej lokalizacji do FabLabu bez najmniejszego problemu dojedziesz komunikacją miejską: metrem, tramwajem lub autobusem. Od przystanków zlokalizowanych przy Rondzie ONZ dotrzesz do nas w 1-2 minuty!

W jaki sposób mogę korzystać z fablabu?

Możesz uczestniczyć w warsztatach: https://fablabtwarda.pl/zapisy/ lub wykupić abonament https://fablabtwarda.pl/oferta/ lub skorzystać z oferty dla szkół oraz podmiotów prywatnych https://fablabtwarda.pl/oferta/ w razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do pisania na nasz mail kontaktowy: mail@fablabwarszawa.pl

Mam pomysł na fajny projekt, i co dalej?

Zadzwoń, napisz, przyjdź i porozmawiaj z nami. Bardzo chętnie pomożemy w realizacji każdego niesamowitego pomysłu.

Chcę przychodzić regularnie, co mam zrobić?

Chcesz korzystać z pracowni na co dzień zapoznaj się z abonamentami na naszej stronie https://fablabtwarda.pl/oferta/ lub zostań wolontariuszem i napisz do nas oraz umów się na spotkanie: mail@fablabwarszawa.pl

Czy niewykorzystane godziny abonamentu z poprzedniego miesiąca przepadają czy przy zakupie kolejnego są dodawane?

Abonamenty (poza “Testerem”) są abonentami miesięcznymi.

Czy można rezerwować maszynę np: laser na konkretny dzień i godzinę?

Tak. Na chwilę obecną trzeba poinformować wcześnie kogoś z obsługi, system do automatycznej rezerwacji w przygotowaniu. Żeby korzystać z maszyn trzeba odbyć szkolenie z danego działu.

Czy można zostawić/przechować nieskończony projekt w FabLabie? Na jakich zasadach ile czasu może stać maxymalnie itp.

Nieskończone projekty można przechowywać w swojej szafce. Jeżeli gabaryty projektu przekraczają wielkość paczki jest możliwość przechowania go w jednym z pomieszczeń po uprzednim skonsultowaniu tego z obsługą pracowni.

Czy można zostawiać na miejscu własne ubrania robocze?Gdzie zostawiać jak przechowywać itp.

Oczywiście, jeżeli mieszczą się w szafce którą każdy otrzymuje pierwszego dnia. W innym przypadku najlepiej zgłosić się do obsługi pracowni.

Kto może korzystać z abonamentu? Muszę mieć 18lat (prawna odpowiedzialność) jak mniej to jakie formalności muszę spełniać np: pisemna zgoda rodziców itp.

Kupno abonamentu wiąże się z podpisaniem umowy świadczenia usług, w związku z tym osoby niepełnoletnie, lub nieposiadające zdolności do czynności prawnych muszą mieć zgodę opiekuna prawnego (przykładowo rodziców).

Czy można przyjść z dzieckiem?

Ze względów bezpieczeństwa dzieci do 6 roku życia nie powinny przebywać w FabLabie, chyba że rodzice całą uwagę poświęcają swoim pociechom. Dzieci powyżej tego roku mogą przebywać w pracowni pod opieką opiekunów prawnych, jednak będą oni musieli podpisać oświadczenie o znajomości Regulaminu użytkowania warsztatu technologicznego FabLab i przestrzegania zasad BHP i P.POŻ.

Czy z FabLabu mogą korzystać osoby obcojęzyczne? Na jakich zasadach mogą korzystać z pracowni?

Oczywiście, FabLab z natury jest otwartą przestrzenią nastawioną na skupianiu kreatywnych ludzi, niezależnie od języka jakim władają. Jednak, żeby łatwiej było się skomunikować, wymagana jest znajomość języka angielskiego. Zasady korzystania z pracowni są identyczne, tak jak w przypadku osób posługujących się językiem polskim.

Czy do samodzielnej obsługi waszych maszyn potrzebne są jakieś uprawnienia?

Nie, do obsługi naszych maszyn nie potrzebujesz żadnych uprawnień. Jeżeli jednak masz odpowiednie uprawnienia - super! Zawsze warto wiedzieć, że jesteś zorientowany w obsłudze konkretnej maszyny. Niezależnie od tego, czy posiadasz uprawnienia czy nie, musisz przejść u nas szkolenie BHP z obsługi maszyn. Jest to warunek konieczny do samodzielnej obsługi maszyn znajdujących się w pracowni FabLab.

Czy można wypożyczyć narzędzia na określony czas?

Narzędzia oraz maszyny znajdujące się w Fablab powered by Orange są integralną częścią pracowni i nie prowadzimy wypożyczania narzędzi.

Czy są jakieś obostrzenia zdrowotne z korzystania z pracowni?

Chcąc wykupić abonament, należy wcześniej podpisać oświadczenie mówiące o braku przeciwwskazań do korzystania z pracowni. Oświadczenie to zawiera również informacje o zapoznaniu się użytkownika z Regulaminem użytkowania warsztatu technologicznego Fablab powered by Orange, regulaminem i zasadami BHP i P.POŻ, i zobowiązuje się do ich przestrzegania. Jeżeli występują zdrowotne przeciwwskazania do korzystania z pracowni, należy poinformować o tym zespół Robisz.to.

English FAQ